پاراگلایدر چیست

پاراگلایدر یک ورزش تفریحی و رقابتی مخاطره آمیز است.

در هنگام پرواز، خلبان آن پروازی با ویژگی‌هایی مثل سبک وزنی و پرواز آزاد را به‌طور همزمان با یک که درواقع نوعی بادپر است تجربه می‌کند.

چگونگی ورزش پاراگلایدر

برای پرواز با پاراگلایدر خلبان به‌آرامی از سطح شیب‌دار کوه به سمت پایین می‌دود و باحالتی به شکل سرخوردن در آسمان از کوه جدا می‌شود و خلبان برای شروع پرواز احتیاجی به انجام سقوط آزاد و یا پرش از صخره ندارد.

نشست‌وبرخاست با پاراگلایدر به نرمی و آرامی برابر با توان بدنی خلبان برای دویدن است و نکته اینکه هنگام پرواز به‌هیچ‌وجه حالت ترس از افتادن به انسان دست نخواهد داد و اصلاً قابل‌مقایسه با بالا رفتن از کوه و یا وحشت نگاه کردن از بالای یک ساختمان بلند نیست.

پرواز می‌تواند به چند شکل آغاز شود.

در روش اول خلبان با سرعت در جهت مخالف باد می‌دود و چتر را پشت سر خود می‌کشد.

برخورد باد به زیر چتر آن را به اهتزاز درمی‌آورد و نهایتاً موجب به پرواز درآمدن خلبان می‌شود.

اگر باد شدیدتر باشد گاهی خلبان ابتدا در جهت مخالف می‌ایستد (به‌اصطلاح ریورز یا ضربدری گفته می‌شود) تا باد چتربال را از زمین جدا کند و سپس برگشته و شروع به دویدن می‌کند تا از زمین جدا شود.

این روش‌ها معمولاً در نواحی کوهستانی انجام می‌شود تا خلبان بتواند از تفاوت ارتفاعش با زمین پست‌تر نیز برای تداوم مدت پرواز استفاده کند.

در روش دوم که معمولاً در نواحی پست استفاده می‌شود، خلبان به کمک یک وسیله دیگر کشیده می‌شود تا به ارتفاع مناسب برسد معمولاً زیر ۳۰۰۰ پا و بعد خود را از طنابی که توسط آن کشیده شده جدا می‌کند و مستقلاً پرواز می‌کند.

آموزش پاراگلایدر

پرواز با پاراگلایدر بسیار ساده است و اکثر مردم توانایی انجام آن را دارند، اما باید آموزش پاراگلایدر را ببینند.

برای این که کار را با امنیت پیش ببریم باید درک خوبی از آیرودینامیک پرواز، آب و هوا، تجهیزات پاراگلایدر و نکات ایمنی و مهم تر از همه قوانین هوایی داشته باشیم.

دوره آموزش مقدماتی، این مسائل را در بر گرفته و از سریع ترین و امن ترین راه های یادگیری پرواز است.

مراحل آموزش پاراگلایدر

شاید این سوال شما هم باشد. چگونه برای آموزش پاراگلایدر اقدام کنم؟!

برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید اطلاعات بیشتری در مورد گام ها و مراحل شروع آموزش به شما بدهیم تا درک بهتری از این روند داشته باشید.

پرواز با پاراگلایدر برای مبتدی ها و با حضور و راهنمایی های مربی بسیار ساده است ولی در عین حال می تواند برای حرفه ای ها چالش برانگیز و پیچیده باشد

آموزش پاراگلایدر در ۴ سطح مهارتی اجرا می گردد:

 

۱- آموزش مقدماتی پاراگلایدر مخصوص تازه کار ها

تازه کارها باید در این دوره ثبت نام کنند.

پس از پایان موفقیت آمیز این دوره شما رسما قادر به پرواز خواهید شد ولی چون هنوز تجربه کافی ندارید و تازه شروع کرده اید تحت نظارت و راهنمایی مربیان ما خواهید بود.

در این مرحله به اصطلاح سولو می شوید یعنی می توانید به تنهایی پرواز کنید و گواهینامه سولویی پاراگلایدر هم دریافت خواهید کرد.

 ۲- آموزش دوره مستقل مخصوص افرادی که تجربه قبلی و موفق آموزش مقدماتی را دارند

اگر بعد از اینکه طعم پرواز را بصورت سولو چشیدید قصد داشتید حرفه ای تر شوید، باید در دوره مستقل یا نوایس پاراگلایدر ثبت نام کنید.

طی این دوره آموزش های تخصصی تری به شما می دهیم که موجب می شود قادر به پرواز بدون نظارت و حضور مربی های ما در اقسی نقاط ایران و یا کشورهای دیگر شوید.

در پایان این دوره می توانیم  علاوه بر گواهینامه ایرانی، گواهینامه بین المللی از سوییس هم به شما اعطا نماییم.

 ۳- آموزش دوره متوسطه مخصوص افرادی که خوب پرواز می کنند اما می خواهند تکنیک های حرفه ای ها و با تجربه ها را بیاموزند

در دوره اینترمدیت افراد پرنده های خوبی شده اند ولی به دنبال تکنیک هایی مثل آکروباسی, طی مسافت های طولانی با پاراگلایدر و غیره می باشند.

ما با خوشحالی به شاگردان با تجربه خود همه این مهارت ها را طی این دورخ هیجان انگیز آموزش خواهیم داد.

 ۴- آموزش دوره پیشرفته مخصوص خیلی حرفه ای ها

این افراد معمولا دوستان صمیمی ما شده اند زیرا زمان زیادی را در کنار هم طی کرده ایم تا به اینجا رسیده ایم.

داوطلبان دوره پیشرفته، خلبانان باتجربه و حرفه ای هستند که آماده اند وارد گام بزرگتری به نام خیلی حرفه ای شدن بشوند.

طی این دوره از صفر تا صد هر انچه را که می دانیم و سالهاست در آن کسب تجربه نموده ایم، با دقت به شما آموزش می دهیم.

در پایان این دوره شما می توانید وارد گام بعدی یعنی مربیگری پاراگلایدر شوید.

رشته‌های پاراگلایدر

فرود دقت یا هدف‌زنی

یکی از رشته‌های چتربال‌سواری است که در آن خلبان پرواز خود را از نقطه‌ای در قله کوه آغاز و در محل فرود می‌بایست برروی یک هدف از قبل تعیین‌شده فرود بیاید.

آکروباتیک یا آکروباسی

یکی از رشته‌های چتربال‌سواری است که در آن خلبان در حین پرواز با چتربال در آسمان،اقدام به اجرای حرکات محیرالعقول و هنرهای نمایشی می‌کند.

مسافت

یکی از رشته‌های چتربال‌سواری است که در آن خلبان می‌تواند با استفاده از انرژی گرمایشی حاصل از تابش نور خورشید بر زمین و بازگشت آن به‌صورت تابشی، رسانایی و همرفتی ساعت‌ها و کیلومترها در آسمان پرواز کند.

تاریخچه پاراگلایدر

اولین قدم‌ها در مسیر شکل‌گیری چتربال در دهه ۱۹۶۰ میلادی توسط ناسا صورت گرفت.

در آن دوره برای کاهش آسیب سفینه‌های فضایی به هنگام فرود از چتر استفاده می‌شد این روش تا قبل از اختراع شاتل‌ها رواج داشت اما در خلال این مطالعات فعالیت‌های مثبتی در جهت پیشرفت چترهای اتوماتیک و سقوط آزاد انجام گرفت.

تا سال ۱۹۸۵ میلادی وسیله‌ای بنام چتربال وجود نداشت تا اینکه در حدود سال ۱۹۸۶ میلادی کوهنوردان سوئیسی برای پایین آمدن از کوه از این وسیله استفاده کردند.

البته وسیله‌ای که آن‌ها از آن استفاده می‌کردند بیشتر به چتر سقوط آزاد شباهت داشت و به‌مرورزمان به شکل امروزی تغییر شکل داد.

پایین آمدن از کوه با چتربال انگیزه‌ای شد برای پیشرفت این ورزش به‌طوری‌که امروزه به ورزشی مستقل در نقاط مختلف جهان تبدیل شده است.

در این راستا کارخانه‌هایی برای تولید این وسیله به وجود آمد که در پیشرفت و تکامل چتربال بسیار مؤثر بودند.

با اختراع کایت در دهه ۷۰ میلادی، پرواز جنبه مردمی‌تری به خود گرفت ولی پرواز با کایت به دلایلی مانند سختی فراگیری، حمل‌ونقل و وزن، برای همه آسان نبود. اواسط دهه ۸۰ میلادی و با آمدن چتربال، بخشی از این مشکلات حل شد و پرواز دیگر مختص افراد خاص نبود.

ورزش پاراگلایدر در ایران

ورزش چتربال‌سواری در ایران، زیرمجموعه‌ای از ورزش‌های هوایی است.

این ورزش در سال ۱۳۷۴ با تأسیس کمیته پاراگلایدینگ در سازمان تربیت‌بدنی زیرنظر فدراسیون کوهنوردی در ورزشگاه شیرودی تهران آغاز به‌کار نمود و در سال ۱۳۸۹ با شکل‌گیری فدراسیون انجمن‌های ورزشی ذیل وزارت ورزش و جوانان، انجمن ورزش‌های هوایی کشور به‌عنوان متولی این ورزش در کشور به فعالیت خود ادامه داد.

رکورد مسافت پرواز با پاراگلایدر در ایران

در مردادماه سال ۱۳۹۹ سهیل باریکانی توانست با طی کردن مسافت ۴۴۱ کیلومتر از مبدأ سایت نواکوه کرند غرب کرمانشاه تا حوالی شهرستان آبیک قزوین رکورد جدید پرواز مسافت آزاد ایران و آسیا را که متعلق به علیرضا اثنی‌عشری با مسافت ۴۱۸ کیلومتر بود، ۲۳ کیلومتر جابجا و به نام خود ثبت کند.

در مردادماه سال ۱۳۹۹ فاطمه شریفی توانست با طی کردن مسافت ۳۲۰ کیلومتر از مبدأ کرند غرب کرمانشاه تا حوالی شهرستان آبگرم قزوین رکوردهای مسافت آزاد بانوان ایران و آسیا و رکورد پرواز مسافت با بال را به نام خود ثبت کند. شریفی اولین بانوی خلبان ایرانی است که توانسته‌است از مرز ۳۰۰ کیلومتر پرواز عبور کن.

 

منبع : ویکیپدیا